نوشته شده توسط : امید

گروههای آزمایشی کنکور کدامند؟

در کنکور سراسری پنج گروه آزمایشی : ریاضی وفنی ،علوم تجربی ،علوم انسانی،زبانهای خارجه و هنر وجود دارد .هر داوطلب می تواند در یکی از گروههای ریاضی وفنی یا تجربی یا انسانی و همزمان در گروههای زبانهای خارجه و هنر شرکت نماید.

زیر گروه یعنی چه؟

با مراجعه به دفترچه های کنکور خواهید دید که رشته های دانشگاهی مربوط به هرکدام از گروههای آزمایشی در چند زیر گروه دسته بندی شده اند. این دسته بندی ها بر اساس اهمیت هر درس درآن رشته ها بوده و با تعیین ضریب درس مشخص می شود . مثلا در گروه ریاضی وفنی ، مهندسی مکانیک در زیر گروه یک قرار گرفته که ضریب دروس در این زیر گروه به قرار زیر است:

ریاضی ضریب 4    ، فیزیک ضریب 3   ،شیمی ضریب 2

و مهندسی شیمی در زیر گروه دو قرار گرفته که ضریب دروس در آن  اینگونه است:

ریاضی ضریب 4    ،فیزیک ضریب 3   ،شیمی ضریب  3

دانستن زیر گروهها وضرایب دروس در برنامه ریزی مطالعاتی کنکور بسیار مهم است ،در واقع در برنامه مطالعاتی نسبت ساعات مطالعه دروس مختلف بایستی با ضرایب آنها در زیر گروه مربوطه تناسب داشته باشد. البته در کنکور علاوه بردروس اختصاصی از دروس عمومی نیز سوال طرح می شود که نام و ضرایب آن در تمام گروههای آزمایشی یکسان و به قرار زیر است:  

ادبیات ضریب 4    ، معارف ضریب3،زبان خارجه ضریب2 ،عربی ضریب 2

ضریب اختصاصی بودن:دروس اختصاصی علاوه بر ضرایب مربوط به زیر گروه ازضریب 3 (ضریب اختصاصی بودن) نیز برخوردارند .

(این ضریب در همه دروس اختصاصی در همه گروههای آزمایشی یکسان است. )  مثلا در زیر گروه یک تجربی که عمدتاً شامل رشته های  دندانپزشکی ، پزشکی و پیراپزشکی می شود ، ضریب درس زیست شناسی 4 بوده  و  چون زیست شناسی یک درس اختصاصی است از ضریب 3 نیز برخورداراست پس ضریب واقعی  زیست شناسی  در زیر گروه یک تجربی 3×4 یا12 می باشد.

نمره منفی و نمره خام :

در کنکور سراسری هر پاسخ غلط از یک سوم نمره منفی برخوردار است. در واقع هر سه پاسخ غلط یک پاسخ صحیح را حذف خواهد کرد .

درصد پاسخگویی یا نمره خام از فرمول زیر به دست می آید:

           تعداد پاسخ غلط   -   (تعداد پاسخ صحیح )×3                     

100×    

                         تعداد کل پاسخها×3نمره تراز چیست؟

درصدهای پاسخگویی در هر یک از دروس درکنکور سراسری به تنهایی نمی تواند مشخص کننده وضعیت واقعی فرد باشد مثلا پاسخگویی 50درصد  ،اگر بقیه شرکت کنندگان ،دراین درس درصدهای بالایی به دست آورده باشند به این معنی است که فرد مورد نظر ما وضعیت چندان خوبی ندارد .اما اگر در همین آزمون بقیه شرکت کنندگان عمدتا در صدهای کمتر از 50 به دست آورده باشند،شرکت کننده مورد نظر ما عملکرد بسیار خوبی داشته است .

به منظور تبدیل نمرات خام به نمرات قابل مقایسه از یک عملیات آماری به نام تراز کردن استفاده می کنند . تراز در کنکور عددی بین صفر تا 15000است و وضعیت فرد را در مقایسه با دیگران نشان می دهد.

در یک آزمون با سختی متوسط اگر شرکت کننده ای به هیچ کدام از سوالات آزمون پاسخ ندهد ،باز هم تراز او صفر نمی شود. در این آزمون ممکن است تراز شرکت کننده مورد نظر بین 3500تا 4500 باشد زیرا کمترین درصد  پاسخگویی صفر نیست بلکه 33%- است (به دلیل وجود نمره منفی) .  به دست آوردن تراز 15000 هم به سختی میسر است و وقتی به دست می آید که در یک آزمون بسیار مشکل که همه شرکت کنندگان عملکرد پایینی داشته اند فردی تمام سوالات را صحیح پاسخ دهد.

تراز کل

در هر زیر گروه ترازهای دروس را در ضرایب مربوطه ضرب می کنند و سپس مجموع آنها را بر مجموع ضرایب آن تقسیم می نمایند به این ترتیب تراز کل به دست می آید . آمارها نشان می دهد نفرات برتر کنکور اکثرا  تراز کل  هایی بالاتر از 12500 دارند.

تاثیر سوابق تحصیلی

در کنکور سال 90 تاثیر سوابق تحصیلی 25 درصد است (در سالهای آینده این درصد افزایش می یابد.) به این ترتیب که نمره امتحان نهایی برای هر زیرگروه در ضریب همان درس در زیر گروه ضرب می شود (مثلا نمره درس شیمی برای رشته های زیر گروه یک ریاضی و فنی در 2 و برای رشته های مربوط به زیر گروه دو ریاضی و فنی در 3 ضرب می گردد. از این نمرات ترازهایی برابر با تراز کنکور (صفر تا15000) بدست آمده و  تراز کل  آنها در 25 درصد ضرب می شود . تراز کل آزمون کنکور نیز در هفتاد و پنج در صد ضرب شده و مجموع این دو ، نمره کل نهایی هر فرد را مشخص می کند .

لازم به ذکر است  تاثیر سوابق تحصیلی تنها برای داوطلبان فارغ التحصیل سال 84 و بعد ازآن لحاظ می گردد و داوطلبان فارغ التحصیل قبل از آن تنها با نمره آزمون رتبه بندی می شوند.

منابع آزمون کنکور

هر سال منابع آزمون کنکور توسط سازمان سنجش اعلام می گردد، که برای دانش آموزان پیش دانشگاهی همان سال ، کتابهایی است که در طول دبیرستان و پیش دانشگاهی خوانده اند . سوال ها عمدتا ازپایه های دوم ،سوم و پیش دانشگاهی طرح می شود. در رشته ریاضی و فنی تعداد 55 سوال تحت عنوان ریاضی داده  می شود که  شامل دروس ریاضی 2 ، حسابان ، حساب دیفرانسیل و انتگرال ، هندسه 1 و 2، هندسه تحلیلی ،جبر و احتمال ، ریاضیات گسسته و آمار و مدل سازی است .

به تعداد سوالاتی که از مباحث درسی پایه های مختلف طرح می گردد اصطلاحا بودجه بندی  کنکورمی گویند . گرچه بودجه بندی ها در سنوات مختلف ، متفاوت است اما با کنار هم گذاشتن بودجه بندی چند سال متوالی میتوان پی برد که کدام مباحث بیشتر مورد توجه طراحان سوال است. مثلا در سالهای 87،86و88 از  ریاضیات پایه و حساب دیفرانسیل (در رشته ریاضی و فیزیک) تعداد سوالات مربوط به مشتق و کاربرد آن از دیگر موضوعات این کتابها بیشتر است.

بودجه بندی را میتوانید از طریق اینترنت یا با مراجعه به برخی کتابچه ها یا مجلات مربوط به کنکور به دست آورید.

توجه داشته باشید آگاهی از بودجه بندی نبایست موجب کنار گذاشتن برخی فصول یا مباحث درسی که تعداد کمتری سوال ازآنها طرح می گردد ، شود ، بلکه فقط برای تمرکز بیشتر روی فصول مهمتر ،آن هم در دور های دوم و سوم مطالعه است.

رشته های نیمه متمرکز

به رشته هایی که پذیرش در آنها در دو مرحله صورت می گیرد ،یعنی علاوه بر لزوم کسب نصاب علمی در کنکور بایستی در مصاحبه یا تست عملی نیز شرکت نمود ،نیمه متمرکز می گویند. مانند رشته تربیت بدنی، داوطلبین متقاضی این رشته ها در فرم انتخاب رشته میتوانند حداکثر دو انتخاب از هر دوره آموزشی (روزانه، شبانه، پیام نور و غیرانتفاعی) داشته باشند که مجموعا هشت رشته در هر گروه آزمایشی است. بهتر است در فرم انتخاب رشته ، کد رشته های نیمه متمرکز را به ترتیب در انتخابهای اول و قبل از رشته های متمرکز قرار دهید.زیرا قبولی اولیه در این رشته ها تاثیری در اعلام قبولی رشته های متمرکز ندارد و همزمان یک رشته متمرکز و یک رشته نیمه متمرکز اعلام می شود اما اگر شما در مرحله عملی رشته نیمه متمرکز نیز شرکت کرده و قبول شوید ملزم به ادامه تحصیل در رشته نیمه متمرکز هستید.

رشته های شناور

به رشته های دانشگاهی که داوطلبان دو یا چند گروه آزمایشی می توانند آنها را انتخاب نمایند رشته های شناور می گویند . مانند رشته های حقوق ، روانشناسی و حسابداری و ...
:: مرتبط با: مشاوره , پشت کنکوری ها , اخبار کنکور کارشناسی ,
:: برچسب‌ها: همه چیز درباره کنکور , در باره كنكور بیشتر بدنیم , گروههای آزمایشی کنکور کدامند , گروههای آزمایشی کنکور , زیر گروه یعنی چه , ضریب اختصاصی , نمره منفی و نمره خام , نمره خام کنکور , نمره منفی , کنکور , نمره تراز چیست , نمره تراز کنکور , تراز کل کنکور , تاثیر سوابق تحصیلی , منابع آزمون کنکور , منابع آزمون کنکور 92 , منابع آزمون کنکور 93 , رشته های نیمه متمرکز , رشته های شناور ,
تاریخ انتشار : دوشنبه 10 تیر 1392 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات