نوشته شده توسط : امید
آیا می توانیم با آنكه رتبة بدی آورده ایم انتخاب رشته خوبی داشته باشیم و قبولی ما با آن رتبه موجب تعجب دیگران شود؟

این سوال اغلب به ذهن دانش آموزانی خطور می كند كه بدلایل شرایط خاص امسال حتما باید قبول شونداما از نتیجه رتبه و كارنامه امسال خود راضی نیستند. مثلا پسرانی كه درصورت عدم قبولی در دانشگاهها باید راهی خدمت سربازی شوندو می ترسند كه بعد از اتمام دوران خدمت وظیفه عمومی دیگرحوصله درس خواندن و دانشگاه رفتن را نداشته باشند. پس قبولی دانشگاه برایشان واجب است. از طرفی نگرانی دیگری هم وجوددارد و آن اینست كه با توجه به رتبه بدی كه آورده اند امكان انتخاب رشته دلبخواه خود را نداشته و قبولی در یك رشته دانشگاهی بدون علاقمندی داوطلب ، مشكل جدیدشان است و حال اینكه چگونه بپذیرند در آینده فارغ التحصیل در یك رشته با عدم علاقه ویامتفاوت از نیازها واهداف آینده خود باشند.از طرفی این مطلب رانیز باید درنظر گرفت كه به هرحال كارنامه شما نتیجه تلاش و عملكرد شماست.

شاید این كارنامه حاصل سهل انگاری و عدم پیگیری دقیق برنامه های سال گذشته داوطلب باشد.به هرحال چالش فعلی كارنامه پیش رو است وانتخاب رشته خوب ضروری ولازم.
اكنون می خواهیم ببینیم كه آیا راهی وجود دارد كه بتوان با همین رتبه های بد انتخاب رشته خوبی داشت؟ یا اینكه چگونه رتبه بد را به قبولی خوب تبدیل كنیم؟
همیشه در انتخاب رشته چند موضوع و اصل مهم وجود داردكه باید به آنها توجه كرد.لطفا مطالب زیر را با دقت بخوانید و مرحله به مرحله انجام دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.
 1. میزان علاقمندی داوطلبان به مجموعه ای از رشته ها یا یك رشته خاص.رشته های تحصیلی بسته به كاربرد آنها و مطلوبیت جذب در بازار كار میان داوطلبان كنكور از میزان علاقمندی های متفاوتی برخوردارند .مثلا رشته پزشكی ، مهندسی عمران ، حقوق ، طراحی صنعتی ، مترجمی زبان انگلیسی از رشته های پرطرفدار میان داوطلبان كنكور است .البته ما هم قصد نداریم منكر كاربرد های این رشته ها و سهولت در اشتغال آنها باشیم اما نكته مهم اینست كه به همین دلیل مطلوبیت این رشته ها در طول سالها هم اكنون فارغ التحصیلان زیادی در جامعه وجود دارندوبا نگاهی به آمار تعدادداوطلبان شركت كننده در كنكور فوق لیسانس این رشته ها می توانیم به واقعیت های دیگری هم در باره این رشته ها توجه كنیم. 
  درباره تمام رشته های گروه خودتان شناخت دقیقی داشته باشید
 2. علاقمندی داوطلبان به تحصیل در بعضی از دانشگاهها . بحث رده بندی كیفی دانشگاهها در سطح تحصیلات عالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است بطوریكه وزارت فرهنگ و آموزش عالی نیز دانشگاههای تحت پوشش خود را سالیانه رده بندی می كند.طبیعتا جذب و اشتغال در بازار كار بسیار به دانشگاهی كه متقاضی كار در آن فارغ التحصیل شده بستگی دارد .
  قبولی و تحصیل در یك دانشگاه معتبر برای موفقیت در آینده شغلی و ادامه تحصیل مهم است
 3. انتخاب محل و شهر ادامه تحصیل برای داوطلبان مهم است.هم اكنون با توجه به آیین نامه های بومی گزینی و شرایط ومحدودیتهای خوابگاهی بسیاری از دانشگاهها داوطلبان انتخاب رشته ترجیح می دهند كه در دانشگاههای معتبر درشهر محل سكونتشان ادامه تحصیل دهند.از طرفی پراكندگی واحد های دانشگاهی نسبت به جمعیت شهر ویااستان یكسان نیست بطوریكه تعداددانشگاهها و مراكز آموزش عالی در بعضی از استانها با توجه به جمعیت سكنه وتقاضا بالاتر است و برعكس در بعضی از استانها تقاضا بیشتراز تعداد دانشگاههااست.
  دربعضی از مراكز آموزش عالی صندلی ها پس از اعلام نتایج خالی می ماند.
 4. شانس قبولی شما در یك رشته تحصیلی به تعداد داوطلبان متقاضی آن رشته وجود دارد كه در رتبه های بالاتری نسبت به شما قرار گرفته و آن رشته را انتخاب می كنند.مثلا اگر داوطلبان از وجود رشته دانشگاههای جدید بی خبر باشند ، آن رشته ودانشگاهها از رتبه های پایین تری دانشجو پذیرش خواهند كرد.
  رشته های مورد علاقه خود را در دانشگاههای جدید و یا ظرفیت پذیرش جدید جستجو كنید.
 5. داوطلبانی كه هنگام انتخاب رشته از نرم افزار های تحت سیستم عامل و یا تحت ویندوز گزارش می گیرند اغلب با گزارش رشته /شهر های سال گذشته مواجه می شوند.بنابراین انگار كه آنها دارند نسبت به قبولی های سالهای گذشته انتخاب رشته می كنند.
  پایگاههای انتخاب رشته تحت وب بدلیل بروز بودن و كنترل لحظه ای حاوی اطلاعات دقیق تری می باشند.
 6. یك انتخاب رشته كامپیوتری در صورتی از الگوریتم صحیحی برخوردار است كه نسبت به رتبه های متفاوت گزارشهای متفاوت ارائه دهد مثلا گزارش رتبه 11000 باید با رتبه 12000 متفاوت باشد.همانطور كه انتظار می رود نوع انتخاب رشته رتبه 1000 با رتبه 2000 متفاوت باشد.
  گزارش دهی های مشابه برای رتبه های متفاوت نمی تواند از صحت كامل برخوردار باشد.
 7. درصورتیكه بد بینانه انتخاب رشته كنید و از رتبه خود خوب استفاده نكرده باشید بعداز اعلام نتایج نفراول كلاس دانشگاه خود خواهید بودو این بدان معنی است كه شاید با آن رتبه در رشته دانشگاه بهتری هم می توانستید قبول شویداما بدلیل ترس و استرس از آن انتخاب رشته و دانشگاه صرف نظر كرده اید.
  تقسیم بندی برگه انتخاب رشته براساس خوشبینانه،واقع بینانه و بدبینانه را فراموش نكنید.
  باتوجه به مطالب ارائه شده و كمی تفكر در باره آنهاحال آمادگی این را نسبت به ارائه الگوی انتخاب رشته خوب برای رتبه های بد هستیم.
  • ابتدا بادقت در جستجوی رشته ها و اعلام ظرفیت های جدید دانشگاهها نسبت به سال گذشته باشید.
  • از انتخاب رشته های تكراری كه درهمه و یا اغلب گزارش دهی ها وجود دارد پرهیز كنید
  • اگر شما طوری انتخاب رشته كنید كه پس از قبولی و مشاهده نتایج كارنامه دوم ، خود را در میان نفرات آخر قبولی كلاس ببینید بهتر از اینست كه نفر اول قبولی در كلاس دانشگاه خود باشید.
  • اگر متقاضی قبولی در رشته خاصی هستید از دانشگاههای دیگری بجز محل سكونت خود كه با توجه به جمعیت سكنه احتمال تكمیل شدن ظرفیت آن وجود ندارد در برگه انتخاب رشته خود بهره بگیرید
  • فارغ التحصیلی از یك دانشگاه معتبرتر شانس قبولی در تحصیلات تكمیلی ، جذب بهتر در بازار كار و .... را بیشتر می كند. اخذ مدرك دكتری و هیئت علمی شدن در هر رشته دانشگاهی ارزشمند و گرانقدر است.
  • در صورت تمایل به استفاده از انتخاب رشته های كامپیوتری از چند مركز مختلف گزارش گیری كنید و نتایج را با هم مقایسه نمایید.
  • انتخاب رشته كامپیوتری از سیستم های تحت وب نتایج بهتری گزارش دهی می كند.
  • انتخاب رشته خوشبینانه فراموش نشود
  • در رشته هایی كه دارای گرایشهای متعددی هستند بعضی گرایشها كمتر طرفدار دارند اما برای ادامه تحصیل در كارشناسی ارشد و مواد و ضرایب امتحانی شانس قبولی شما با دیگر گرایشها تقریبا برابر است
  • قبل تكمیل نهایی فرم انتخاب رشته از نظرات افراد آگاه و كارشناسان زبده استفاده نمایید.
  • فراموش نكنید انتخاب رشته شما ، انتخاب آینده شماست ، آگاهی ؛دقت و كنترل تا آخرین مرحله هیچگاه فراموش نشود:: مرتبط با: مشاوره ,
:: برچسب‌ها: انتخاب رشته , مقاله مشاوره انتخاب رشته , انتخاب رشته کنکور 92 , انتخاب رشته کنکور 93 , انتخاب رشته صحیح , انتخاب رشته صحیح کنکور , کنکور پلاس , konkoorplus , www.konkoorplus.ir ,
تاریخ انتشار : جمعه 25 مرداد 1392 | نظرات
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic